cy. Szkolenia BHP są obowiązkowe, dlatego że przyczyniają się do utrzymywania wysokiego poziomu bezpieczeństwa podczas wykonywania danej pracy. Głównym celem szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapoznanie pracowników oraz pracodawców z zagrożeniami wynikającymi z pełnienia danego stanowiska. Istnieją różne rodzaje szkoleń BHP, które są przeznaczone dla konkretnej grupy uczestników. Zadaniem wstępnego szkolenia BHP jest zapoznanie pracowników, którzy dopiero zaczynają pracę, z podstawowymi zasadami zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy. Okresowe szkolenia BHP są skierowane dla pracowników na danych stanowiskach, czyli przykładowo dla pracowników biurowych lub pracowników inżynieryjnych. Każdy rodzaj okresowego szkolenia BHP zapoznaje pracowników z zasadami zachowania bezpieczeństwa oraz z grożącymi niebezpieczeństwami.
Stopnie kariery w firmie BHP
Usługi związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, takie jak szkolenia BHP, outsourcing BHP, czy też audyty BHP, są niezwykle potrzebne. Świadczeniem usług BHP zajmuje się odpowiednia firma, która zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów do spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Istnieją różne szczeble, które można zajmować w branży BHP. Poczynając od dołu stanowiska, jakie zajmują pracownicy firmy BHP to inspektor do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, a następnie starszy inspektor do spraw BHP. Wyżej znajduje się specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, później starszy specjalista, kończąc na głównym specjaliście do spraw BHP. Każde stanowisko zajmowane w firmie działającej w branży BHP wymaga spełnienia odpowiednich kryteriów oraz posiadania właściwych kwalifikacji. W celu rozpoczęcia pracy jako inspektor do spraw bezpieczeństwa trzeba posiadać tytuł technika bezpieczeństwa i higieny pracy zdobywany po ukończeniu szkoły o odpowiednim profilu. Później wraz ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego oraz wykształcenia można awansować na kolejne stanowiska.
Formy przeprowadzania szkoleń BHP
Posiadanie ważnego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkowe zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Odpowiednia firma zajmująca się branżą BHP oferuje przeprowadzenie szkolenia BHP przeznaczonego do danej grupy uczestników ze względu na wykonywany zawód. Istnieją dwie podstawowe formy prowadzenia szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które są oferowane przez firmę BHP. Można wyróżnić standardową formę kursu BHP, która polega na seminaryjnych spotkaniach z instruktorem połączonych z samokształceniem. Inną formą przeprowadzania szkolenia BHP jest kurs online, który jest prowadzony na specjalnej platformie. Każda z form szkolenia BHP posiada własne zalety i to od pracodawcy zależy, na jaką metodę prowadzenia kursu się zdecyduje. Każda forma kursu BHP kończy się zdaniem egzaminu, który sprawdza przyswojoną wiedzę uczestników z zakresu zasad związanych z zachowaniem bezpieczeństwa oraz higieny w miejscu pracy. W zależności od wykonywanej pracy, szkolenie BHP może być połączone także z ćwiczeniami praktycznymi.
Outsoutcing BHP - co to takiego?
Outsourcing BHP w pewnym sensie jest pakietem zróżnicowanych usług, z których każda ściśle nawiązuje do tematu zapewniania bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. To opcja kierowana do wszystkich pracodawców. Charakteryzuje ją duża wygoda i użyteczność, które są cenione przez właścicieli firm na całym świecie, w tym także i w Polsce.
W ramach profesjonalnego outsourcingu pracodawcy i zatrudniane przez nich osoby zyskują pełny dostęp do kompleksowej obsługi związanej z szeroko rozumianym bhp oraz ochroną przeciwpożarową. Usługa ta ma za zadanie zagwarantować odpowiednie warunki pracy, czyli warunki higieniczne oraz w pełni bezpieczne. Ważne dla pracodawców będzie również to, że umożliwia ona minimalizację kosztów. W ramach jednego pakietu zyskuje się bowiem dostęp do szeregu usług, za które nie trzeba oddzielnie płacić. Wśród nich pojawiają się przede wszystkim okresowe i wstępne szkolenia bhp, ale też i wykonywanie audytów stanu bezpieczeństwa oraz przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego.