wypadków jednak dochodzi i to niekiedy nie z winy pracowników. Zawodzi sprzęt lub przyczyny mogą być zupełnie nieprzewidywalne. Wobec tego, szalenie ważna jest pierwsza pomoc, którą udzielamy poszkodowanemu. Szkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy również przeprowadzane są w zakładach pracy. Do udzielania pierwszej pomocy wyznaczone są odpowiednie osoby. Wybierane one są spośród pracowników produkcyjnych, jak również biurowych. Od jakości przeprowadzanych szkoleń zależy ich skuteczność. Szkolenie powinny być przeprowadzane w ten sposób, by nie zanudzić zgromadzonych. Należy skupiać się na konkretach, ilustrowanych przykładami. Przejrzyste i rzetelne szkoleni na długo pozostanie w świadomości uczestników i zaowocuje w przyszłości konkretnymi działaniami. A to przecież jest najważniejsze.
Wiedza jak zachować się w krytycznej
Bezpieczeństwo pracowników to kwestia dla pracodawców niezwykle istotna. Nawet jeśli nie chodzi tu o troskę o dobro pracowników, to wprowadzenie szkoleń bhp opłaca się firmom pod każdym względem.
Wszelkiego rodzaju wypadki, nieprzyjemne dla ofiary, nie pozostają obojętne dla pracodawcy. Stąd też coraz częściej i nawet w niewielkich firmach przeprowadza się szkolenia bhp. Szkolenia takie mają dość proste zadanie. Mają nauczyć pracowników odpowiedzialnej i bezpiecznej pracy, która zaowocuje spadkiem niebezpiecznych sytuacji.
Ważnym tematem na takich zajęciach jest pierwsza pomoc. Wiedza jak zachować się w krytycznej sytuacji, jak zabezpieczyć rannego, kiedy już dojdzie do wypadku, potrafi uratować życie. Ma to szczególnie wielkie znaczenie w pracach fizycznych, gdzie wykorzystuje się niebezpieczne, ostre narzędzia.
W takiej pracy, gdzie korzysta się z narzędzi elektrycznych, może dojść do pożaru. Dlatego, tak ważne są szkolenia ppoż. Uczą jak unikać i zapobiegać pożarom, a w razie gdy do nich dojdzie, pokazują jak w takiej sytuacji się zachować.
Szkolenie bhp i ppoż jest przeprowadzane
Tuż po przyjęciu do pracy, każdy pracownik zobowiązany jest do odbycia szkolenia bhp i ppoż, jak i kursu udzielania pierwszej pomocy. Powinny one być organizowane przez pracodawcę. Ich przejście jest obowiązkowe, by móc w sposób bezpieczny wykonywać pracę w danym miejscu i móc odpowiednio reagować na pojawiające się niebezpieczne sytuacje. Szkolenie bhp i ppoż jest przeprowadzane przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, którzy mają za zadanie przedstawić podstawowe zasady i obowiązki dotyczące pracodawcę oraz jego pracowników, które pozwalają na prawidłowy i bezpieczny przebieg pracy na danym stanowisku i odpowiednie postępowanie zabezpieczające przed wystąpieniem niebezpiecznych zdarzeń. Dodatkowo, poruszane są niezbędne zachowania w przypadku wystąpienia takich sytuacji. Z kolei kurs, jakim jest pierwsza pomoc, często może być przeprowadzany przez ratownika medycznego, który zapoznaje personel z podstawowymi procedurami i wytycznymi, mającymi za zadanie udzielenie pomocy poszkodowanym podczas wypadku w pracy.
Czego się na nim dowiemy? Na
Ppoż oraz BHP to obowiązkowe szkolenia, których zadaniem jest ochrona zdrowia i życia wszystkich członków danego zakładu pracy.
Zacznijmy od wyjaśnienia skrótu BHP, który pewnie jest Wam bardziej znany - Bezpieczeństwo i Higiena Pracy to zbiór zasad dotyczących pracy, które zobowiązuje się przestrzegać zarówno pracownik jak i jego pracodawca. Każdy zatrudniający posiada indywidualny spis zagadnień BHP, ponieważ zasady bezpieczeństwa różnią się w zależności od sposobu i miejsca pracy danych osób. Zasady te mają za zadanie stworzenie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy dla pracownika oraz mają zapobiegać wypadkom oraz chorobom zawodowym. Obowiązkiem pracodawcy jest przeprowadzenie szkolenia BHP dla zatrudnionych osób.
Czym jest ppoż? Jest to ochrona przeciwpożarowa, czyli kolejny kurs, który powinien przejść każdy zleceniodawca oraz ich pracobiorca. Czego się na nim dowiemy? Na przykład poznamy zasady oraz drogi ewakuacji w razie pożaru lub innej klęski żywiołowej, nauczymy się działania systemów przeciwpożarowych, a także tego jak używać gaśnicy. Zdrowie swoich pracowników powinno być sprawą priorytetową każdego pracodawcy, dlatego ćwiczenia ewakuacyjne powinny być przeprowadzane kilkukrotnie.
Kolejnym szkoleniem, z którym warto się zaznajomić to pierwsza pomoc, dzięki której możemy uratować komuś życie przed przyjazdem odpowiednich służb ratunkowych. W trakcie takiego szkolenia dowiemy się między innymi jakie informacje powinniśmy zgłosić dyspozytorowi 112, jak powinniśmy zabezpieczyć miejsce wypadku oraz przede wszystkim jak wykonać prawidłową resuscytacje krążeniowo-oddechową u poszkodowanego.
Według Kodeksu Pracy, kursy te powinny odbywać się w trakcie godzin pracy, ponieważ to dzięki nim pracownicy mogą bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki.